+420 733 500 167 OBJEDNÁVKA po telefonu: Po - Ne 7 - 20

Bydlení v provensálském stylu - jaký nábytek vybrat?

Provence (česká výslovnost prováns) se nachází v jižní Francii. Tato oblast je typická historickými památkami, horami i proslulými levandulovými poli. Zkrátka místo jako stvořené pro všechny romantické duše. A právě romantickými prvky se vyznačuje i provensálský styl bydlení. Pojďme si ho společně přiblížit.

provence nábytek

Romantika na prvním místě

Možná se většině z vás při pojmu Provence styl vybaví léto, zapadající slunce, levandule a víno. Tento styl bydlení se inspiruje minulostí a venkovem. Provence nábytek je laděn do příjemných pastelových barev, nejčastěji levandulové fialové, dále bílé a světle modré. Povrch nábytku ve stylu Provence bývá velice často patina. Ta působí nedbale, neupraveně, pro někoho možná nedokonale, ale je to právě ten důvod, proč působí provensálský nábytek tak útulně a něžně.

Co se týče materiálu, nejvíce jsou používány přírodní, jako dřevo, doplněné o kovové i kamenné doplňky. Provence dekorace jsou z proutí, sušených květin a již zmíněných levandulí. Ty se využívají pro zútulnění jak v přírodní formě, tak i jako vzor na polštářcích, závěsech, dekoracích či na nádobí. Skvělé jsou levandulové sáčky, které provoní oblečení i ručníky. Určitě nezapomeňte na skleněné vázy plné čerstvých i sušených květin, kovové svícny a polštářky na posteli, pohovce i křeslech. Nádhernou dekorací je i "falešné" okno zavěšené nad jídelním stolem nebo nad pohovkou. Krásnou ozdobou tohoto stylu je Lenoška s květinovým vzorem NIMES.

Nábytek má různé kudrlinky, obloučky, jako třeba Komoda Safavieh Dion, přesto nepůsobí nijak divoce. Naopak. Výsledným efektem je klidné harmonické bydlení, kde nemá shon a stres žádnou šanci. Tak se usaďte do křesílka na zápraží a nechte se unášet neskonalou pohodou a vůní dávných časů.

provensálský styl bydlení

Provence koupelna? Relax zaručen!

Místo, kde si odpočinek většina lidí užívá plnými doušky, je bezpochyby koupelna. Ta v duchu Provence má volně stojící vanu v prostoru, po okraji vany umístěné svíčky. O stěnu je opřený starý dřevěný žebřík, který slouží jako věšák na osušky. Vedle toalety stojí proutěný košík coby zásobník na role papíru. Umyvadlo je posazené na dřevěném stolku a vedle jsou porcelánové kelímky a dávkovače s květinovými vzory. Celá místnost je provoněna díky levandulové svíčce a romantické přítmí zajišťuje lucerna na okenním parapetu.

provence dekorace

Autor článku: Tereza Stará

V našem blogu o nábytku, inspiraci a tipech jsme dále napsali:

Zobrazit další blogové články