+420 733 500 167 OBJEDNÁVKA po telefonu: Po - Ne 7 - 20

Masivní dřevo

Co je masivní dřevo? Často také nazývané jako masiv. Pod masivním dřevem si lze představit materiál, který je 100% přírodní. Jedná se o plnohodnotné dřevo, buď ve formě fošny, prkna, hranolu, latě, lišty a podobně.
 
Masivní dřevo před opracováním fošna
 

Způsoby zpracování dřeva

Takovéto masivní dřevo (řezivo - truhlářské pro výrobu nábytku) se následně zpracovává do podoby spárovky, ať už ve formě průběžné spárovky (fixní) nebo i délkově napojované spárovky (špalík), dále ho nalezneme ve formě dýh, překližek, biodesek, laťovek.
U čistého masivního dřeva tedy ještě nezpracovaného do jiné podoby většinou platí, že čím širší a delší kus jednolitého dřeva tím vyšší je jeho stáří a zároveň i jeho cena. Strom musel růst dlouhou dobu, aby docilil takové šířky (tloušťky). Tato šířka ať už prken či fošen může být i více než 100 centimetrů dle druhu dřeviny. Takovéto pláty dřeva (stolové masivní desky) bez dalšího zpracování do jiné podoby se používají například pro výrobu jídelních stolů či vrchních desek komod, doplňků do interiéru, dřevěných dekorací, dřevěných hraček, pracovních kuchyňských desek a dalších dřevěných výrobků.
 
Masivní dřevo opracovaná fošna
 
Nejčastěji u nás používané dřeviny jsou:
  • měkké dřeviny jako smrk, borovice, jedle, modřín, lípa
  • tvrdé dřeviny jako dub, buk, jasan, javor, bříza, ořech
  • exotické (tropické) dřeviny jako je teak, meranti, wenge, bangkirai, mahagon, bambus, palisandr, cedr

Je potřeba si uvědomit, že masivní dřevo v surovém počátečním stavu bez dalšího zpracování do jiných podob lze použít pro výrobu masivního nábytku jen s velkou opatrností, jelikož v podobě celých plátů (fošen, prken) je rozměrově velmi nestálé a může docházet k jeho přirozenému kroucení, prohýbání i šířkové a délkové roztažnosti. Jeden příklad z praxe: jeden metr široký kus masivního suchého dřeva dokáže při velkém rozdílu teploty i vlhkosti vzduchu (sezónně vytápěné chalupy, špatně větrané místnosti, ale i přetápěné panelákové byty či staré rodinné domky, zkrátka všude tam, kde jsou nestálé podmínky) se může roztáhnout či zmenšit na šířku až o jeden a půl centimetru, což při nevhodném použití může znehodnotit takto vytvořený výrobek. Podmínkou bezproblémového použití masivního truhlářského dřeva je jeho sušení, a to ideálně přírodní cestou co jeden centimetr tloušťky to jeden rok sušení a jeho následné dosušení v sušárně řeziva. Výjimku tvoří stavební řezivo, které se používá v surovém (mokrém stavu). Správně vysušené masivní dřevo má mít vlhkost do 12 procent. Jedna rada pro kutily při výrobě nábytku, mokré masivní dřevo se špatně opracovává i povrchově upravuje.

Proto všeobecně platí, že je lepší používat masivní dřevo již přepracované do podoby spárovky, bio desky, překližky, kde lze lépe zaručit jeho tvarovou stálost.
 
Dřevěná masivní spárovka průběžná
 
Zbytky z výroby truhlářského řeziva se používají při výrobě dřevotřískových desek dýhovaných i dřevotřískových desek surových. Už tedy víte co je to masiv?
 
Výše uvedené informace by vám měly stačit ke správnému rozhodnutí při výběru materiálů. V případě dalších dotazů se na nás můžete obrátit dole v chatu :-)
 
Autor odpovědi: Michal Starý
 Michal Starý
 

Zobrazit všechny popisky materiálů v našem slovníku pojmů

Nábytek za outletové ceny_blog2