+420 733 500 167 OBJEDNÁVKA po telefonu: Po - Ne 7 - 20

Outlet nábytku - jak poznat ten správný a nenapálit se

Možná vám již několikrát proběhla hlavou myšlenka mrknout do nějaké prodejny nebo e-shopu s nabídkou outletového nábytku a dekorací a zatím vás odrazoval pocit nejistoty, co zde vlastně čekat. Možná jste si pokládali otázku spojenou s nákupem, dopravou nebo zárukami u tohoto typu nákupů. V tomto článku vám zkusíme vysvětlit všechny nástrahy, ale i pozitivní věci, na co si dát pozor a co od takového nákupu outletového zboží očekávat.

Co je to ten "outletový nábytek"

Na začátku si musíme říct, co se považuje za tzv. outletový nábytek. Za outletový nábytek se označuje následující typ zboží

 • Nábytek či dekorace, u kterých skončila výroba a již se pouze doprodávají poslední kusy nebo dochází ke snižování nadzásob běžných prodejců, ale taky když již prodejce nemá zájem dále prodávat tento typ zboží
 • Nábytek a dekorace, které pocházejí z výstav či showroomu, prostě předváděcí kusy
 • Nábytek a dekorace, které můžou mít nějaké výrobní vady (nábytek první a druhé jakosti), drobná poškození ze skladování či přeprav, to však vůbec neznamená, že by taková vada měla mít vliv na plnohodnotné využití
 • Nábytek a dekorace z druhé ruky, ten mohl být používán třeba jen krátce nebo dokonce nebyl používán vůbec a jen se ho původní majitel rozhodl dále doma neskladovat a chce ho prodat
 • Nábytek nebo dekorace použité, avšak zachovalé, kde již nějaký čas sloužily svému účelu a ještě nejsou natolik poškozeny aby musely skončit na skládce

Poslední dva zmíněné body jsou zlomem, kdy se klasický outlet nábytek prolíná s prodejem nábytku v bazarech, nebo na různých inzertních serverech jako je sbazar, bazoš, facebook marketplace, hyperinzerce a další, avšak i zde se můžete v jednotlivých inzerátech setkat s klasickým novým outletovým nábytkem.

Nábytkový outlet

Výhody nákupu v outletu nábytku

Ted si pojďme vyjmenovat všechny výhody ale i úskalí a také především rady jak nakupovat outletové zboží a na co si dát případně pozor. Nejprve mrkneme na výhody:

 1. Outletový nábytek nakoupíte za velice výhodné ceny, běžně se slevou 50% i více procent oproti stejnému typu nábytku v novém provedení. Ceny tohoto typu nábytku jsou nižší i než nové zboží v maximálních výprodejích, na které vás obchody lákají.
 2. Pokud zboží pochází z prodejen či výstav, je mnohdy již smontované a vy nemusíte vynakládat úsilí a nervy při jeho montáži. A to ještě není všechno; jsou outletové obchody s nábytkem, které vám v rámci ceny vždy dodají veškeré zboží (až na některé specifické výjimky) již smontované a vy ušetříte čas i případné peníze za montážníka, který by vám zboží smontoval. Pokud chcete vybírat ze zboží, které je již smontované a ušetřit si tak starosti, můžete mrknout do jednotlivých kategorií nábytku.
 3. Dalším velkým přínosem, a to hlavně při nákupu nábytku nebo dekorací přes e-shop je to, že některé obchody s tímto nábytkem mají vlastní a ne katalogové fotky, což vám při nákupu velice usnadňuje výběr produktů. Vidíte totiž reálné barvy i provedení a ne jen upravené fotky z fotoshopu. Ale dejte si velký pozor na takové e-shopy, které i u outletového zboží používají původní katalogové fotky a tím vás jen lákají krásnou fotkou a potom můžete být po dodání zboží velmi zklamaní. Navíc se velmi často stává, že zboží, které vám dorazí uzavřené v krabici, chybí některé díly nebo kování, což je způsobeno nedůkladnou prohlídkou při kompletaci zboží. Proto doporučujeme nakupovat nábytek již smontovaný a tím se vyhnete zbytečným komplikacím.
 4. Kvalitní prodejce outletového nebo bazarového nábytku vám v popisu či radách dokáže odborně představit prodávané produkty, a to proto, že nábytek již smontoval nebo ho ve smontovaném stavu prodává a tím vidí všechny jeho předností i nevýhody. Je tak schopný popsat jeho stav již v prvopočátku, než se produkt dostane do rukou zákazníka.
 5. Doporučujeme projít si recenze na obchod, který jste vybrali, ať už za pomoci recenzí na heurece, googlu nebo seznam firmách, případně mrkněte na sociální sítě, jak se daný obchod tváří a jak komunikuje se svými zákazníky.
 6. Také můžete vyzkoušet komunikaci obchodu přímo na jeho e-shopu, ať už na chatu, emailu nebo třeba zkuste zavolat. Tím si ověříte, zda obchod 100% komunikuje a získáte představu, jak s vámi bude jednat, až budete řešit něco složitějšího, jako např. bezproblémová reklamace nebo vrácení zboží do 14 dnů bez udání důvodu.
 7. Ještě před nákupem si zjistěte, kdy a jakým způsobem vám zboží obchod dodá, zda nebudete čekat dlouhé týdny nebo zda vůbec nabízí dopravu a ne jen osobní vyzvednutí.
 8. Mrkněte do obchodních podmínek, kde se dozvíte, jakou záruční dobu obchod na zboží nabízí, jelikož spousta z nich ji má pouze 1 rok. Jsou ale i takové, které mají běžné 2 roky.
 9. V outletech většinou seženete zboží, které se již v jiných obchodech neprodává.
 10. Obrovskou výhodou outletových nákupů je, že zboží je vždy skladem ihned k odběru nebo zaslání, protože se nejedná o výrobky, které by bylo nutné objednávat u dodavatelů.
 11. Nákupem outletového zboží dáváte nábytku druhou šanci, "druhý život" - nemusí přece každý kupovat a tím podmiňovat výrobu dalšího a dalšího nábytku, zatímco ten poškozený by skončil hned na skládce.

Nevýhody nákupu v nábytkovém outletu

 1. V případě nákupu zboží s vadou se na tuto vadu nevztahuje záruka. Na druhou stranu ale můžete při nákupu přes e-shop využít vrácení do 14 dnů bez udání důvodů, což je jedna velká výhoda, když vám zboží s uvedenou vadou nakonec nevyhovuje.
 2. Některé zboží může mít poškození či drobnou vrásku i na pohledovém místě a tím vznikne důvod toto zboží i přes jeho nízkou cenu nekoupit.
 3. Vždy důkladně čtěte popis produktu a zároveň si důkladně prohlédněte fotky, tak abyste se dozvěděli co nejvíce informací o tom, proč dané zboží je tak levné oproti zboží prodávanému v běžných obchodech.
 4. Při nákupu přes e-shop si dávejte pozor a projděte si platební možnosti. Ověřte si, zda e-shop nabízí více možností plateb, k těm hlavním patří dobírka, platba kartou i hotově. To vše naznačuje kvalitu e-shopu. Pokud umožňuje pouze platby předem, zbystřete a nenechte se oklamat. Totéž platí pro všechny inzertní servery, kde dochází k obchodům mezi jednotlivými lidmi a zde máte jen minimální právní ochranu oproti nákupu u ověřeného obchodu.
 5. Důkladně si ověřte již na začátku nákupu cenu dopravy; spousta prodejců vám ji na začátku nesdělí, vy dlouze vybíráte a nakonec se dozvíte, že cena dopravy je neúměrně vysoká a z e-shopu odejdete, aniž byste nákup dokončili.

Díky výše zmíněným bodům si může každý udělat obrázek a rozhodnout se, zda koupí či nekoupí v outletu nábytku a doplňků. Za nás je to určitě skvělá volba pro ty, kdo chtějí nakoupit za levno a komu záleží na životním prostředí. A když si dáte pozor na pár uvedených bodů, budete jistě s nákupem spokojeni. A na závěr mějte na paměti: levný nemusí znamenat nekvalitní.

Autor článku: Michal Starý
 Michal Starý