+420 733 500 167 OBJEDNÁVKA po telefonu: Po - Ne 7 - 20

Jak odstranit povrchové poškození na jídelním stole

Všichni jistě dobře znáte, že po celý čas používání jídelního stolu dochází k různým nehodám, při kterých se poškodí jeho deska. Spolu se podíváme na nejčastější případy a odborně vám poradíme, jak se poškození na stole co nejlépe zbavit.

Nejčastější typy poškození stolové desky

  • vyteklý vosk ze svíčky na ploše stolu
  • spálené tmavé kolečko od svíčky
  • škrábanec, díra či důlek od vypadlého předmětů, ať už od talíře, hrnce, vidličky nebo nože
  • skvrny a fleky od vody, vína nebo mastnoty
  • odlepená ABS nebo dýhovaná hrana
  • prasklina nebo vyštípnuté dřevo

Druhy stolových desek a jejich povrch

Než se pustíme do opravy desky stolu, popíšeme vám všeobecné informace, které jsou velmi důležité a dají vám správný směr, jak postupovat při řešení problémů s poškozenou deskou stolu. Důležité je si uvědomit, že existují různé typy povrchu desek jídelních stolů. Obyčejná deska dřevotřísková opatřená laminovou vrstvou nebo MDF deska laminovaná, případně u obou podkladových desek může být povrch z odolnějšího hpl laminátu.
Jídelní stůl dřevotřísková deska laminovaná
 
  • Dýhovaná MDF a DTD deska - lakovaná bezbarvá matná

Dále se stolové desky vyrábějí z dřevotřískové či mdf desky dýhované, zde navíc rozlišujeme různé možnosti povrchových úprav, mezi základní patří lakovaný, olejovaný nebo voskovaný povrch
 
Jídelní stůl mdf deska dýhovaná ořech
 
  • MDF deska - lakovaná krycí barva

Lakovaný bílý jídelní stůl kulatý
 
  • Dřevěná masivní deska

Časté zastoupení má masivní dřevěný materiál, ať už ve formě spárovky či bio desky. Stejně jako v předchozím případě i zde rozlišujeme různé možnosti povrchových úprav, mezi základní patří lakovaný, olejovaný nebo voskovaný povrch.
 
Masivní jídelní stůl dub
 
U každého výše uvedeného materiálu je nutné zvolit trochu odlišný postup při opravě.

Široká nabídka jídelních stolů

Oprava laminovaných stolových desek

  • Odlepená hrana

Pokud je stůl vyroben alespoň z průměrně kvalitní laminované desky, nemusíte mít obavu, že by došlo k tvorbě kulatého fleku od vody, vína či mastnoty. Spíše se zde setkáte s tím, že když vylijete sklenici vody a voda doteče k hraně desky, tak se dostane spojem mezi hranou a plochou,  vsaje se do podkladu (ať už dřevotřísky nebo MDF desky) a následně naruší lepený spoj hrany a desky. Tím se začne hrana odchlipovat. K tomuto poškození může dojít i mechanicky zadrhnutím nějakým předmětem, nebo jen narazíte na špatně přilepenou hranu již z výroby. Tento problém lze vyřešit jednoduše; nechte vše dokonale uschnout a následně použijte některé z kontaktních lepidel a hranu přilepte zpět dle návodu na obalu lepidla. Použít může například chemopren extrém nebo kontaktní sprejové lepidlo.
 
 chemoprén extrém vhodný k nalepení abs hrany
 
  • Poškození stolové desky vodou

V horším případě, kdy nestihnete vodu otřít včas, se stane, že podkladová deska nabere vlhkosti více a vznikne boule, hrbol atd. V takovém případě je většinou poškození tak velké, že nelze odstranit na místě a je nutné vyhledat pomoc odborníka truhláře, který dokáže poškozené místo oříznout a znovu opatřit novým olepením, někdy však i na úkor velikosti stolu.
 
Poškození stolové desky vodou
 
V dnešní době se již k profesionálnímu olepování hran používají polyuretanová lepidla, která brání vstupu vlhkosti do hran. Toto vždy od odborníka vyžadujte, ať už opravujete starý nebo si necháváte vyrábět nábytek nový, velmi tím prodloužíte životnost nábytku!
 

Teď se dozvíte jak opravit poškrábaný stůl z lamino desky

Dalším poškozením, se kterým se u laminovaných stolových desek můžete setkat, je poškození plochy pádem jakéhokoliv předmětu, který udělá v ploše díru, škrábanec atd. Poradíme vám jak jednoduše opravit díru v nábytku. Zde je velmi důležité provést opravu co nejdříve, tak aby se zabránilo vniknutí vlhkosti do takto poškozeného místa a následnému nevratnému poškození plochy desky! Tuto opravu zvládnete doma též sami, a to za pomoci tvrdého vosku v barvě plochy desky (např. značky König), případně následném využití barevných vyspravovacích tužek. Používejte vždy vosk tvrdý, sice se s ním hůř pracuje, ale vznikne z něj podstatně kvalitnější oprava než z vosku měkkého.
 
Poškozená deska jídelního stolu
 
Papírová páska pomocník při opravě poškození
 
Zahřívání tvrdého vosku pro opravu poškození
 
Přeleštění tvrdého vosku při opravě nábytku
 
Dovyspravení poškození stolové desky za pomocí retušovací tužky
 
Konečný výsledek po opravě poškození
 

Produkty pro opravu vyštípnuté lamino desky

  • Jak odstranit vosk od svíčky ze stolu z lamina

Pro odstranění vosku ze svíčky je ideální kombinace poškozené místo podchladit či zmrazit, např. dát na chvilku v mrazu ven, nebo zachladit sáčkem s ledem a následně plastovou špachtlí vosk odstraníte a poté dočistíte čističem, který místo odmastí.

Oprava dýhované stolové desky

U dýhovaných stolových desek se s poškozením setkáváme nejčastěji, a to z toho důvodu, že jsou asi nejvíce náchylné k poškození. Nejčastější poškození a jejich následnou opravu si popíšeme níže. O životnosti stolové dýhované desky rozhoduje hlavně její povrchová úprava, čím kvalitnější, tím i delší životnost a odolnost povrchu, dále také velmi záleží na tvrdosti dýhy, která se ukrývá pod povrchovou úpravou a trochu i na tvrdosti podkladové desky.
 
  • Nevíte si rady jak se zbavit koleček na stole?

Pokud vám na stolovou dýhovanou desku vyteče voda a včas ji odstraníte, nic se desce nestane. Pokud ji tam ale necháte delší čas, je velká pravděpodobnost, že se vlhkost dostane do podkladové desky (to se může stát skrz různé praskliny, póry, špatně olepenou hranu stolu či skrz mechanické poškození). Vlivem vlhkosti pak dojde k nabobtnání desky a vzniknou boule či nerovnosti viz foto. Takovéto poškození je bohužel nevratné a nezbývá nic jiného, než alespoň místo vstupu vlhkosti ošetřit povrchovou úpravou nebo tvrdým voskem či jiným prostředkem, který zabrání opakovanému vstupu vody do desky a zhoršení poškození. Takovéto poškození nejde odstranit a je potřeba počítat s tím, že takto zůstane, dokud celou desku nevyměníte za novou.
 
  • Poškození stolové dýhované desky vodou

Poškození stolové dýhované desky vodou
 
  • Jak opravit poškrábaný stůl nebo díru v desce stolu

Dalším typem poškození je škrábanec nebo důlek vzniklý mechanickým poškozením. Takové místo je potřeba co nejrychleji opravit tvrdým voskem v kombinaci s vyspravovací tužkou (např. značka König). Tím zasažené místo povrchově ošetříte, tak aby se zabránilo vniknutí vlhka do podkladové desky. Je to stejný postup jako při opravě laminované desky popsaný výše. 
  • Odstranění fleků a skvrn

Různě vzniklé fleky a skvrny lze odstranit běžnými čisticími prostředky. Pokud vám však běžné prostředky nepomohou, můžete využívat například námi vyzkoušený čistič od firmy Hranipex Hraniclean 01 čistič na nábytek  - jedná se o čistič tavných lepidel používaných při olepování hran desek. Vždy však doporučujeme si vyzkoušet na spodní straně stolu, zda čistit nepoškozuje nebo nenarušuje stávající povrchovou úpravu a pak teprve aplikovat na poškozené pohledové místo. Nikdy nedrhněte jen ten flíček, ale čištění roztáhněte do větší šířky. S tímto čističem máme velmi dobré zkušenosti a často ho využíváme k odstranění různých nečistot. Pro jeho nanesení a následné čištění používejte bílý (ne barevný!) bavlněný hadr.

Přípravek pro odstranění mastnoty a fleků ze stolu

hranipex-hraniclean-01-cistic-na-nabytek-1l
 
  • Jak odstranit vosk od svíčky ze stolu nebo nábytku z dýhy

Vyteklý vosk lze odstranit stejným způsobem jako u laminované desky, za pomocí speciální špachtle, se kterou nedojde k poškození povrchu materiálu (viz. výše), jen s tím rozdílem, že pokud máte stůl z pórovité dřeviny jako je dub, jasan a podobně, budete si muset s odstraněním více vyhrát s ohledem na to, že vosk se dostane do těchto pórů a jde hůře ven. Ke konečnému odmaštění použijte běžně dostupné prostředky nebo již zmiňovaný čistič hranipex.
 
Jednoduché odstranění vosku od svíčky za pomocí speciální špachtle
 
Špachtle s plastovým hoblíkem Füllstoff-Hobel
 
  • Poškození od vody nebo teplem

V případě že je deska poškozena například teplem a nebo se jedná o skvrny od vody na nábytku a vznikne světlý či tmavě hnědý až černý flek, tak u dýhovaných desek nelze toto poškození odstranit bez broušení a bohužel někdy ani obroušení není možné. Lze však trošičku poškozené místo zaretušovat opravnými tužkami značky König, tak aby nebylo toto poškození tolik vidět.
 
  • Přebroušení a nový nátěr stolové desky

Pokud u dýhovaných stolových desek dojde k mechanickému poškození takového rozsahu, že nelze aplikovat výše uvedené rady, zbývá ještě možnost celý stůl obrousit a vytvořit novou povrchovou úpravu. Pokud se rozhodnete pro opravu v domácích podmínkách, doporučujeme povrchovou úpravu provést spíše olejem. Je jednodušší na aplikaci a případnou údržbu než lak, který raději svěřte truhláři, který aplikaci provede v lakovně a docílí kvalitnějšího povrchu. Berte v patrnost, že dýhované desky lze brousit maximálně 2x, a to s velkou opatrností, jelikož dýha je nalepena na desce a má malou tloušťku kde velmi brzy může dojít k jejímu probroušení, až na některé výjimky.

Podrobný návod jak obrousit a nalakovat stůl

  • Pozor na UV záření - co s fleky kde nedošlo ke stárnutí povrchu

Dalším problémem, který může vzniknout, je když na stolovou desku umístíte dlouhodobě předměty, pod kterými nedochází ke stárnutí vlivem působení UV záření. Takto zakryté místo zůstane světlé a okolní, nezakryté, přirozeně stárne a tím dochází k jeho ztmavnutí. Toto v uvozovkách poškození je jen těžko vratné, z části by se dalo trochu dohnat přesným zakrytí tmavých míst a ta světlá vystavit světelným paprskům opakovaně po několik dní. Následně by mělo světlé místo alespoň trochu ztmavnout a přizpůsobit se již tmavším částem. Dále by se daly použít opravné tužky, které by světlá místa mírně ztmavily. Posledním, ne však moc oblíbeným způsobem, je přebroušení a nová povrchová úprava desky. U dýhovaných desek ale nemusí dojít ke 100% zestejnění barvy desek s ohledem na tloušťku dýhy na vrchu desky. Tohoto lze docílit jen u masivního materiálu.

Oprava masivní stolové desky

Poslední kategorií jsou masivní stoly, které patří k těm kvalitnějším a hlavně lépe opravitelným stolovým deskám. Jelikož stolová masivní deska je plnohodnotný kus dřeva bez použití nosiče (jako je dřevotřísková deska nebo deska mdf), tak zde odpadá problém se zatečením vody do podkladů. Na druhou stranu je nutné počítat s tím že masivní materiál bude mít podstatně větší tvarové i rozměrové výkyvy než deska dýhovaná. To znamená, že pokud bude umístěn v prostoru, kde dochází k častému střídání teplot a případně vlhkosti, tak bude u takovéto stolové desky může po čase docházet k vytváření nerovností, prasklin, zvlnění povrchu desky a změnám velikosti, a to hlavně šířky. Z praxe víme, že spárovka, ze které se vyrábějí stolové desky, může v extrémních případech při šířce 1 metr změnit svoji šířku až o 1,5 cm s ohledem na vzniklé podmínky! Toto jsou však přirozené vlastnosti masivního materiálu. Pojďme ale mrknout na opravy poškození masivních desek
 
Zde lze aplikovat všechny způsoby již popsané výše u desek dýhovaných, jen s tou výjimkou, že masivní desku lze brousit a povrchově upravovat opakovaně, a to i do větší hloubky, jelikož zde nehrozí probroušení podkladu až na dřevotřísku či mdf desku.
 
Při používání jídelního stolu z masivního dřeva muže dojít při neopatrnosti k prasklině či velkému vyštípnutí dřeva. U masivních stolů lze vyštípnuté dřevo zalepit lepidlem na dřevo, např. soudal s označením D3 - částečně odolné vůči vlhku i vodě. Postup lepení dle návodu na lepidle nebo se můžete inspirovat níže uvedenými fotkami. Jeden tip - výborným pomocníkem pro odstranění nečistot fleků ale i přeteklého lepidla jsou tyto vlhčené čistící ubrousky viz foto.
 
Prasklá dřevěná stolová deska
 
Lepení prasklé stolové desky
 
Zatažení spoje svěrkami stolové desky
 
Opravený spoj prasklé stolové desky
 
V případě, že již na začátku budete důslední při výběru masivního jídelního stolu a zvolíte správnou povrchovou úpravu, tak si troufám říci, že tento stůl bude složit po generace, ač tedy bude za tu dobu nutné jej několikrát povrchově upravit. 
 

Nakonec několik vychytávek z praxe

  • Využijte bobtnání dřeva

U masivní stolové desky lze využít takzvaného bobtnání dřeva ve svůj prospěch. Představte si, že uděláte díru do stolové desky a nechce se vám pro opravu použít vosk ani tmel. Vezmete pár kapek vody, které opakovaně dáte do vytvořeného otvoru a dřevo vám postupně z této díry vystoupí a jakoby doplní vznikly otvor. Následně toto místo lehce přebrousíte a povrchově upravíte. 
 
  • Použijte obyčejnou gumu

Malý tip na závěr - někdy vám pomůže k odstranění fleků i obyčejná guma.
 
Guma pro odstranění nečistot z povrchu nábytku
 
 
Výše uvedené informace by vám měli stačit k opravě vetšiny poškození stolové desky. V případě dalších dotazů se na nás můžete obrátit dole v chatu :-)
 
Autor článku: Michal Starý
 Michal Starý
 

Jídelní a barové židle skladem

Nábytek za outletové ceny_blog2