+420 733 500 167 OBJEDNÁVKA po telefonu: Po - Ne 7 - 20

20. 7. - 10. 8. 2024 odesíláme pouze 2x týdně, otevřeno jen po dohodě. Více v sekci Jak nakupovat

MDF dřevovláknitá deska surová

Co je mdf? Jedná se o desku podobnou dřevotřískové desce surové, avšak tato deska má jemnější vnitřní strukturu oproti desce dřevotřískové. Struktura desky mdf je tvořena jemnými vlákny dřeva, která jsou k sobě spojena lepidlem. To zaručuje hladký povrch desky jak v ploše, tak na hranách.
 
MDF dřevovláknitá deska
 

Využití mdf desek

Všeobecně lze říci, že mdf dřevovláknitá deska je kvalitnější než deska dřevotřísková surová. MDF desky se využívají pro výrobu nábytku, ale i různých bytových doplňků. Zároveň slouží jako desky podkladové na nepohledové části výrobků ze dřeva. Tato deska je tvarově stálá s minimálním rozpínáním narozdíl od masivního materiálu.
Mdf desky lze dále upravovat krycím nátěrem například v odstínech RAL, využívá se také pro dýhování, kdy se obě plochy desky opatří stejně silnou dýhou. Naleznete je i jako součást (nosič) lesklých či matných desek, kdy je třeba dosáhnout velmi kvalitního konečného povrchu. Setkáte se s nimi v nabídce firem Egger či Kronospan. Povrch těchto desek je již v základu obroušen. Jelikož se jedná o velkoformátový materiál, prodává se nejčastěji v rozměru 2800 x 2070 mm a tloušťka 18 mm (vyjímkou nejsou i jiné tlošťky). Dále je pak najdete v tloušťce 3 až 5 mm jako záda skříní či dna zásuvek, a to v bílém jednostranném nebo surovém stavu nebo jako surový podklad pro digitální tisk obrázků i podklad pro obrazy velké malované. Velmi dobře se opracovává ať už řezáním, frézováním a hlavně broušením.
 
Dřevovláknitá deska surová MDF frézování
 
Bez dokonalé povrchové úpravy nelze desku vystavit působení vlhkosti. Tyto desky jsou po povrchové úpravě vhodné i do koupelen a kuchyní. Desky mdf lze opatřit zalisováním různými lamináty a po naformátování olepit všechny hrany hranami ABS, které dostatečně uzavřou celou surovou strukturu desky. Mdf desky lze spojovat vruty, kolíky, lamelami, konfirmáty. V porovnání s dřevotřískovými deskami je zde však větší riziko naprasknutí hrany. Je nutné postupovat s opatrnosti a všechny spoje mít dostatečně předvrtané.
 
Konstrukce ze surové dřevovláknité desky MDF
 
Výše uvedené informace by vám měly stačit ke správnému rozhodnutí při výběru materiálů. V případě dalších dotazů se na nás můžete obrátit dole v chatu :-)
 
Autor odpovědi: Michal Starý
 Michal Starý
 

Zobrazit všechny popisky materiálů v našem slovníku pojmů

Nábytek za outletové ceny_blog2