+420 733 500 167 OBJEDNÁVKA po telefonu: Po - Ne 7 - 20

Překližka

Co je překližka? Překližka je v podstatě masivní materiál ve formě slabých dýh slepených na tloušťku do sebe. Jednotlivé vrstvy loupané dýhy se k sobě na tlošťku slepí pod vysokým tlakem. Minimálně jsou to tři vrstvy, a to do kříže slepené za pomocí speciálních lepidel. Lepením do kříže se zaručí dostatečná tvarová stálost.
 
Překližka
 
Překližky jsou oproti masivnímu dřevu levnější, a to hlavně proto, že se do středových částí, které nejsou viditelné, dají použít i takové materiály, které mají suky, vady dřeva a případně i praskliny. Tyto vady můžete zahlédnout například při opracování řezáním, kdy na hranách vidíte malé otvory, které vzniknou právě když není uprostřed dřevo úplné. Překližky se vyznačují velkou pevností. Vyrábějí se z loupaných nebo krájených dýh a lepením jednotlivých vrstev vznikají různě silné překližky. Nabízí se v tloušťkách od 4 mm až do 40 mm.

Překližky do interiéru i exteriéru

Překližky můžeme rozdělit do dvou kategorií:
- překližky truhlářské, vhodné do interiéru
- překližky vodovzdorné, které se dají použít ve vnějším prostředí
 
Vodovzdorné překližky nejčastěji vidíte u přívěsných vozíků, kdy z nich je tvořeno dno, popřípadě i bočnice celého vozíku. Vodovzdorné překližky jsou spojeny speciálním lepidlem a takovým povrchem, který odolává vlhkosti. Zároveň jsou povrchově upraveny z obou stran i na hranách. To znamená, že pokud pracujete s vodovzdornou překližkou, je nutné po jejím opracování všechny hrany upravit voděodpudivým nátěrem! U vodovzdorných překližek se můžete setkat s hladkým i protiskluzovým povrchem.
 
Překližky truhlářské naleznete například jako záda komod, dna zásuvek či police. Někdy jsou z nich jsou vyrobeny i celé výrobky, jako hračky nebo sedáky židlí, jelikož překližku lze velmi dobře ohýbat. Z těch nejkvalitnějších překližek lze vyrobit i celé kusy nábytku.
 
Lavice a květináč z březové překližky v obchodním centru

Kvalita překližek

Překližka se nejčastěji vyrábí z břízy, buku, olše, borovice. Ty nejlevnější jsou z topolů. Některé překližky mohou mít fóliovaný povrch, kdy je překližka pokryta fenolickou folii, která chrání před chemickými látkami, případně vodou. Kvalita překližek bez fólie a bez povrchové úpravy není příliš vysoká, často se na povrchu těchto desek setkáváme s vyspravenými kusy dřeva. Většina z nich není vhodná pro výrobu pohledových částí nábytku. S překližkou nižší kvality se můžete setkat ve stavebnictví, dále se využívá jako obalový materiál, který je pevný a chrání výrobek před jeho poškozením. U kvalitnějších překližek se setkáte s tím, že vrchní pohledová strana je v lepší kvalitě než ta strana spodní nepohledová.
 
Povrch překližky

Jak pracovat s překližkou

Překližky lze snadno opracovávat, ať už řezáním, frézováním, broušením. Výsledný povrch lze jednoduše povrchově upravit. Velkou výhodou překližek oproti masivnímu dřevu je, že se jen minimálně rozpíná, a tak nedochází k jejímu kroucení, jako je tomu u masivních spárovek či kusů plnohodnotného dřeva. Překližky lze bez problémů spojovat za pomoci vrutů a různých šroubů, v interiéru lze použít i kolíkové spoje.
Jelikož se jedná o velkoplošný materiál, nejčastější rozměr formátu desky je 125 x 250 cm, můžeme se však setkat i s větším formátem, a to hlavně u vodovzdorných překližek. Ty se vyrábějí v rozměrech 150 x 300 cm. Překližky můžete zakoupit v hobbymarketech jako je Hornbach, OBI, případně Baumax nebo se můžete obrátit na specializované obchody, kde budete mít podstatně širší výběr. Těmi jsou Dřevotrust, Démos, JAF Holz a podobně.
 
Vícevrstvá překližka spojení vruty
 
Výše uvedené informace by vám měly stačit ke správnému rozhodnutí při výběru materiálů. V případě dalších dotazů se na nás můžete obrátit dole v chatu :-)
 
Autor odpovědi: Michal Starý
 Michal Starý
 

Zobrazit všechny popisky materiálů v našem slovníku pojmů

Nábytek za outletové ceny_blog2