+420 733 500 167 OBJEDNÁVKA po telefonu: Po - Ne 7 - 20

20. 7. - 10. 8. 2024 odesíláme pouze 2x týdně, otevřeno jen po dohodě. Více v sekci Jak nakupovat

Materiál masivní borovice

Co je masivní materiál borovice? Dřevo borovice, nebo také označované jako borové dřevo se řadí mezi měkké dřeviny. Je o malinko tvrdší než masivní smrk, ale lépe se opracovává. Nedá se však všeobecně říci, že by bylo dřevo borovice lepší než dřevo smrk. Masivní borovice je celkem pevný materiál se zajímavou kresbou.
 
Masivní borovice

Vlastnosti borovicového dřeva

Výhodou ale i nevýhodou je obsah pryskyřice ve dřevě. Výhodu pryskyřice oceníte hlavně při použití ve venkovním prostředí, kde získává vyšší odolnost. Bohužel při použití v exteriéru, a to hlavně na sedacích a opíracích plochách zahradního nábytku, dochází při intenzivním svitu slunce k ronění pryskyřice na povrch dřeva (smůly), z toho důvodu může dojít např. k znečištění oblečení. V interiéru nám tato vlastnost dřeva borovice při používání nevadí, zde k výstupu pryskyřice na povrch nedochází. Další problém nastává, když se rozhodneme použít masivní borovicové dřevo v kombinaci s bílou povrchovou úpravou. Po čase totiž může docházet ke zbarvení míst na plochách do žluté barvy. To platí pro vnitřní i venkovní nábytek z masivní borovice. Stává se to u méně kvalitní povrchové úpravy, kdy v místech s vyšším obsahem pryskyřice dojde k jejímu prostoupení skrz barvu a tím vznikají zažloutlé flíčky. Tomuto lze zabránit kvalitní povrchovou úpravou, ale i přesto je lepší se kombinaci borovice a bílé barvy vyvarovat. Abychom borovicové dřevo jen nepomlouvali, můžeme vyzvednout i jeho kvality. Tou je bezesporu jeho přirozená krása v podobě barevných let dřeva a také suky nejčastěji ve tvaru oválu.
 
Zarostlé suky masivní borovice
 
U borovice se můžete setkat s takzvaným zamodráním. Jedná se zbarvení dřeva v ploše, které zasahuje i hlouběji do jeho povrchu. Tyto stopy vznikají po skácení stromu, pokud nedojde k brzkému odstraní kůry. V kombinaci s vyššími venkovními teplotami pak dojde k zapaření dřeva a tím vzniknou tyto namodralé skvrny ve dřevě. Nemají vliv na využití, ale kazí vzhled.

Co byste neměli podcenit

V případě použití povrchové úpravy, která nezakrývá texturu (laky, oleje, vosky), dochází postupně k stárnutí dřeva (tmavne povrch) až do takřka medové barvy. Zde je třeba zmínit, a platí to o každém masivním dřevu, pokud nechcete mít plochu dřeva flekatou (způsobenou stárnutím dřeva a povrchové úpravy), nenechávejte žádné předměty na nábytku! A to ani krátkodobě v řádu dní. Pro příklad: Pořídíte si masivní jídelní stůl a po rozbalení ho umístíte do interiéru. Do středu desky umístíte dekorativní misku nebo ubrus a již po pár dnech můžete pozorovat, jak okolní dřevo začíná mít tmavší odstín než dřevo pod miskou. Tento úkaz platí i pro jakýkoliv dýhovaný nábytek, ale i třeba pro dřevěné podlahy. Na podlaze dle toho snadno po čase zjistíte, kde byl nábytek postaven - na takových místech uvidíte světlá nezestárlá místa. Tato skutečnost je bohužel nevratná a je viditelná i po přebroušení povrchu. Lze to zachránit jen hoblováním o více milimetrů na tloušťku nebo je možné trošičku taková místa zaretušovat vyspravovací tužkou například od značky Czech König.
 
Latě masivní borovice

Zpracování borovicového dřeva

Masivní borovici lze obrábět běžným způsobem jako je řezání, hoblování, frézování i broušení. U broušení je nutné počítat s větší spotřebou brusných papírů, jelikož má snahu se zanášet pryskyřicí. Suky borovice jsou většinou zarostlé oproti masivnímu smrku. Borovicové dřevo při opracování i po umístění do interiéru dokáže díky pryskyřici krásně provonět celý domov.
Z tohoto materiálu se vyrábí nábytek do interiéru, ať už je to třeba komoda z masivní borovice, police borovice masiv, noční stolky, konferenční stolky postele, knihovna borovice nebo skříň, tak i nábytek na zahradu. S borovicí se dále můžete setkat u oken a dveří. Tento materiál je velmi oblíben pro vybavení chat, chalup, roubenek, ale potěší i vaše děti v dětském pokojíčku. Z masivní borovice se též vyrábějí dýhy, které pak v kombinaci s dřevotřískou deskou surovou či mdf deskou tvoří desky dýhované.
Borovicové dřevo je cenově dostupné oproti jiným tvrdším dřevinám. Myslím že borové dřevo je dobrou volbou pro nábytek z masivu. Pokud si ho vyberete, určitě chybu neuděláte. Velké množství nábytku z masivu borovice se k nám dováží z Polska.
 
Nábytek z masivní borovice
 
Výše uvedené informace by vám měly stačit ke správnému rozhodnutí při výběru materiálů. V případě dalších dotazů se na nás můžete obrátit dole v chatu :-)
 
Autor odpovědi: Michal Starý
 Michal Starý
 

Zobrazit všechny popisky materiálů v našem slovníku pojmů

Nábytek za outletové ceny_blog2