+420 733 500 167 OBJEDNÁVKA po telefonu: Po - Ne 7 - 20

Jak si doma vyrobit postel svépomocí

Jste kutil a máte radost, když si vyrobíte nějaký originální kousek, který nikdo jiný nemá? Pak pojďme toto téma otevřít, konkrétně vám poradíme pár tipů, jak si doma vyrobit postel.

výroba postele z trámů

Radost z dobře odvedené práce

Zajímá vás jak vyrobit postel do vaší ložnice? Pak jste tady správně. Pokud byste přeci jen zjistili, že výroba postele svépomocí není nic pro vás, můžete se podívat na naši nabídku kvalitních moderních postelí ze které si určitě vyberete.

Motivací k výrobě postele nemusí být jen snaha ušetřit nějakou tu korunu, ale především pocit, že jste to zvládli sami. Poslední dobou je hodně skloňované téma paletového nábytku a tato móda se nevyhnula ani postelím. Navíc zde nesmíme opomenout důležitý fakt, že jde o recyklaci, tj. znovuvyužití palet, kdy na jedné straně nepodpoříte vznik nového kusu nábytku a zároveň na straně druhé dáte paletám druhý život. Pojďme ale již na postup, jak si vyrobit postel. Ničeho se nebojte, není to nic složitého.

Základem tedy jsou klasické dřevěné palety, které se dají sehnat buď tzv. za odvoz nebo za symbolickou cenu. Měli byste je nechat na vzduchu proschnout, zvláště pokud jsou vyrobeny z čerstvého dřeva, suché palety totiž zaručí snazší opracování.

Prvním úkolem je změřit a případně zkrátit je na požadovaný rozměr. Palety s většími mezerami je lepší dát dospodu a ty s menšími mezerami použít navrchu, to aby matrace nemohla propadávat. Dobré je ponechat nějaké místo navíc po stranách, což můžete využít jako odkládací prostor na lampičky nebo knihy. Jednotlivé palety k sobě přišroubujete vruty. Pro spolehlivější zpevnění můžete spoje navíc slepit polyuretanovým lepidlem. Celý povrch důkladně prohlédněte a všechny vyčnívající hřebíky zatlučte kladivem. Následuje broušení pásovou nebo excentrickou bruskou, čímž palety připravíte pro povrchovou úpravu.

Na závěr je dobré palety ošetřit olejem nebo vodou ředitelnou barvou, aby se postel mohla dobře udržovat a bylo možné ji otírat. Oleje i barvy seženete jak v průhledné verzi, kdy necháte vyniknout strukturu palet, ale bát se nemusíte ani barev - škála je opravdu pestrá. A pamatujte: čím vícekrát zopakujete proces broušení a natírání, tím kvalitnějšího povrchu docílíte!

Takovéto postele budou skvělou volbou pro milovníky industriálního stylu.

✅ Jednotlivé díly pro výrobu postele svémopocí najdete v naší nabídce

jak vyrobit postel

Výroba postele z trámů

Kdo neholduje designu palet, může sáhnout po trámech. Postup výroby je v podstatě stejný, jako u výroby paletové postele. Na výrobu postele z trámů seženete materiál například v hobbymarketech, kde je nabídka trámů a hranolů široká. Cena se liší dle tloušťky materiálu, rozhodující je také fakt, zda chcete již obroušené trámy nebo můžou být hrubé a tuto práci zvládnete sami. Následuje zkrácení na požadovaný rozměr, sešroubování i povrchová úprava, jak bylo detailně popsáno výše u palet.

Změna nastává v případě postelového roštu, který se u paletových postelí nemusí řešit, neboť ho nahradí samotná plocha palet. U postele z trámů na výrobu roštu můžete použít buď střešní latě, které seženete za přijatelnou cenu, nebo lze zakoupit postelové lamely, což je ještě výhodnější koupě. 

Postel z trámu můžeme vyvýšit buď pomocí nožek vyrobených ze zbytků trámů, nebo lze pořídit kovové či dřevěné nožky k tomu určené. No a když už vám pod postelí vznikne nějaká ta skulinka, je dobré ji využít, protože každé úložné místo v domácnosti se počítá, a tak si můžete pořídit zásuvky pod postel na lůžkoviny i na sezónní oblečení. Zespodu šuplíků jsou kolečka, takže manipulace s nimi je velice snadná.

Koho by snad zajímalo, jak vyrobit sklápěcí postel, musí se poohlédnout po kování k tomu určeném. I to lze zakoupit v hobby marketech, ale ještě lepší je navštívit specializovaný obchod, kde vám poradí, jaké bude nejvhodnější.

A koho by výše uvedené informace od výroby postele odradily, není nic jednoduššího, než zakoupit již hotovou postel, kterou můžete hned začít používat. Tak na co si troufnete?

jak si doma vyrobit postel

Autor článku: Tereza Stará

V našem blogu o nábytku, inspiraci a tipech jsme dále napsali:

Zobrazit další blogové články

Nábytek za outletové ceny_blog2