+420 733 500 167 OBJEDNÁVKA po telefonu: Po - Ne 7 - 20

Brusná houba na dřevo

Brusná houbička na dřevo

Čtyřstranná brusná houba je skvělý pomocník jak pro profesionály tak i pro kutily a to v široké škále profesí. Nejčastější využití má v truhlářské výrobě, kdy vám pomůže obrousit jak nové dřevo před natíráním, tak při přípravě obnovy povrchové úpravy na již nalakovaných výrobcích. Její výhodou je že se s ní dostanete do rohů. záhybů ale i mezi příčky a jiná místa nedostupná běžnou bruskou. Během naší více než 20 leté praxe jsme brusnou houbičku používali pro broušení hran, tvarovaných lišt s různými žlábky i oblouky. Brusná houbička se dá použít i na přebrušování lakovaných povrchů mezi jednotlivými vrstvami nátěru. S touto brusnou houbou jdou krásně strhávat hranky na dýhovaných a masivních deskách, tak aby nebyly ostré až půjdete dřevo natírat. Z naší zkušenosti mají houby velmi dlouhou životnost. Brusná houba není vhodná na velké plochy nebo na broušení, kde je nutné odebrat větší množství materiálu, ať už dřeva nebo barvy. Vnitřek houby je z měkkého pěnového materiálu, který se přizpůsobí jakémukoliv povrchu. 

Brusná houbička 4 stranná použití

Zrnitost - hrubost brusné houby

Pro každou činnost je určena jiná zrnitost neboli hrubost. Pod zrnitostí si můžete představit počet zrn na určité ploše. Čím vyšší zrnitost, tím jemnější zrnka a tím také vyšší jejich hustota na dané ploše a tudíž jemnější výsledný povrch broušeného materiálu. Výběr je veliký, od zrnitosti 60 až po 220. Všeobecně platí, že brousit začínáte dle typu podkladu od nejnižší zrnitosti 60 až po 220 dle požadavků na konečný povrch. Pokud můžu za nás říct, tak nejčastější kombinace broušení byla 80 - 150 - a někdy 180, následně mezi nátěry pak 220 - 320 zrnitost - s tím jsme si vždy vystačili po celou dobu naší truhlářské činnosti.

Brusná houba přebroušení plochy stolku

Naše tipy pro efektivní využití brusných houbiček

Ještě pár tipů na závěr, které vycházejí z našich zkušeností při používání.

  • Pravidelně čistěte povrch brusné houby

V případě, že se vám po čase používání houbička zanese, stačí z ní nečistoty vyklepat nebo vyfoukat, dobře funguje i přejetí houbičkou přes hrubší hadr, kdy se mezery mezi jednotlivými brusnými zrnky pročistí a lze ji použít dál. 

  • Brusnou houbu pravidelně otáčejte

Vypozorovali jsme, že pokud houbičku používáte delší dobu v kuse a používáte ji na broušení rovných ploch,  je dobré mezi sebou střídat dvě nebo tři brusné houby v průběhu broušení, řeknu vám proč: houbička se používáním zahřeje a následně změkne vnitřní pěna a pak nedrží tolik svůj pevný tvar, začne povolovat a tvarovat se , což při broušení rovných dílců není žádoucí. Pokud ji necháte na chvilku vychladnout, ztuhne vnitřek a pak ji zase můžete použít. Někdy stačí jen otočit na druhou stranu a po chvilce zase zpět.

  • Použijte houbičku jako podklad pro jiný brusný papír

Další věc, kterou můžeme doporučit, je vzít brusný papír na plátně či papíře a vytvarovat si ho podle houbičky a brousit brusným papírem na té houbičce, kdy získáte měkčí podklad a na vrchu brusný papír, který můžete často měnit, jde to skvěle. 

Druhy zrnitostí a jejich využití v praxi

Hrubé broušení pro odstranění větších poškození případné rychlejší odstranění nedržící barvy. Při broušení zanechává stopy po broušení (škrábance viditelné proti světlu) a je nutné další přebroušení vyšší zrnitosti, aby se dosáhlo hladkého povrchu.

Brusná houba zrnitost 60

Podobné jako u zrnitosti 60, zanechává však už podstatně menší škrábance na povrchu. Velmi často se tato zrnitost používá v kombinaci se 150, kdy lze na konci dosáhnout velmi slušného povrchu, který je ideální pro následnou povrchovou úpravu.

 

Brusná houba zrnitost 80

Takový mezičlánek mezi 80 a 150 zrnitosti při přípravě opravdu hladkého dokonalého povrchu. Pokud to chcete mít opravdu vymazlené, použijte tuto zrnitost mezi jednotlivými kroky broušení dřeva.

 

Brusná houba zrnitost 100

Tato zrnitost je trošku alternativou k zrnitosti 100. Řekl bych, že někomu při přípravě kvalitního povrchu vyhovuje v mezistupních broušení použít 100 a někdo prostě má raději 120. Vyzkoušejte sami a uvidíte, jak vám to sedne.

Brusná houba zrnitost 120

Vhodná pro konečné broušení před povrchovou úpravou, vytvoří již krásně hladký povrch, na který se bude bezproblémově nanášet jakýkoliv nátěr.

 

Brusná houba zrnitost 150

Tato zrnitost je alternativou ke 150, vlastně pro ty, kdo touží po dokonalém výsledku přípravy povrchu před nátěrem, zkrátka pro úplně hladký povrch dřeva. Musím ale upozornit, že ne vždy pro každou nátěrovou hmotu je vhodné dřevo úplně vyhladit. Vždy mrkněte do technického listu barvy, kterou chcete použít. Jsou totiž nátěrové hmoty, které pro správný postup potřebuji trošičku hrubší podklad, aby se mohly vpít do dřeva. Zde by bylo úplné vyhlazení nežádoucí, je to však různé barva ad barvy. 

Brusná houba zrnitost 180

Skvělá volba, která je vhodná pro přebrušování laku či oleje mezi jednotlivými vrstvami povrchové úpravy, tak aby se dosáhlo na konci velmi hladkého povrchu. Díky této zrnitosti se zbavíte chloupků a hrubého povrchu pouhým lehkým přebroušením, který vzniká na dřevě po zaschnutí povrchové úpravy. S touto brusnou houbou můžete použít trik s přidaným brusným papírem o zrnitosti 240-280 pro ještě hladší povrch viz rada výše.

Brusná houba zrnitost 220

Výše uvedené informace by vám měli stačit ke správnému výběru a použití brusné houby. V případě dalších dotazů se na nás můžete obrátit dole v chatu :-)

 
Autor článku: Michal Starý
 Michal Starý
 

Produkty pro ošetření a opravy dřeva

Nábytek za outletové ceny_blog2