+420 733 500 167 OBJEDNÁVKA po telefonu: Po - Ne 7 - 20

Dřevotřísková deska dýhovaná

Co je dřevotřísková deska dýhovaná? Základem tohoto materiálu je dřevotřísková deska surová. Na povrchu dřevotřískové desky je však z obou ploch zalisovaná dýha o stejné tloušťce, a to proto, aby nedocházelo k prohýbání desky. Kvalita dýhy je většinou z pohledové části lepší než ze strany spodní. Vrchní strana má kvalitu A a strana spodní kvalitu B nebo C. Velkou výhodou dřevotřískové desky dýhované oproti masivnímu dřevu (spárovce) je ta, že nedochází k jejímu rozměrovému pracování na základě změny vlhkosti a tím se deska neroztahuje a ani nekroutí. Malou nevýhodou je však to, že pokud dojde k porušení povrchu desky, může se dostat do místa poškození vlhkost a tím vznikají boule na desce, které jsou bez většího zásahu neopravitelné. Jelikož tloušťka dýhy na povrchu desky je většinou mezi 0.6-0.8 mm, tak při hlubším škrábnutí povrchu nelze brousit do hloubky, aby se takovéto poškození dalo opravit, v tom má masivní deska výhodu. Tyto desky nesou označení DTD dýhovaná. Nejběžnější je tloušťka 19 mm, ale vyrábějí se i jiné.

Jaké dýhy se používají

Nejčastěji používané dýhy jsou:

  • z měkkých dřevin - smrk a borovice
  • z polotvrdých dřevin - olše bříza a javor
  • z tvrdých dřevin - buk, dub a jasan

Dřevotřískové desky dýhované mají broušený povrch, který je nutné před použitím ještě dvakrát obrousit, případně pro dosažení hladké povrchové úpravy i mezi broušením navlhčit a nakonec povrchově upravit lakem, krycí barvou, olejem nebo voskem. Pod lak nebo olej lze použít mořidlo, které dýze dodá požadovaný odstín. Důležité je, aby hrany této desky byly olepeny dýhou, používá se hrana o tl. 0.6 mm - 2 mm a ideální olepení je lepidlem Pur (voděodolné lepidlo), čímž zabráníme vstupu vlhkosti do hran desky a případnému bobtnání. Hrany lze olepit i obyčejným lepidlem či kontaktním lepidlem nebo i žehličkou, kdy na hraně je již naneseno tavné lepidlo. Tyto spoje se již ale nevyznačují takovou kvalitou. Nejčastější rozměr surové dřevotřískové desky v nábytkářství je 2800 x 2070 mm, lze však zakoupit i jiné velikosti. Dřevotřískové desky dýhované se používají k výrobě nábytku, a to na pohledové části jako jsou dvířka, vrchní pohledové desky, boky, ale také na celé konstrukce skříní, postelí, stolů, tv komod, polic atd.

 

Dřevotřísková deska dýhovaná - plocha

Olepení hrany u dřevotřískové desky dýhované

Výše uvedené informace by vám měly stačit ke správnému rozhodnutí při výběru materiálů. V případě dalších dotazů se na nás můžete obrátit dole v chatu :-)
 
Autor odpovědi: Michal Starý
 Michal Starý
 

Zobrazit všechny popisky materiálů v našem slovníku pojmů

Nábytek za outletové ceny_blog2