+420 733 500 167 OBJEDNÁVKA po telefonu: Po - Ne 7 - 20

Materiál masivní ořech

Co je to materiál masivní ořech? Jedná se o pórovitou tvrdou dřevinu, která roste u nás v české republice, ale zároveň se toto řezivo dováží i ze zahraničí. Dřevo ořech se velmi často používá k výrobě nábytku a doplňků do interiéru. Můžeme se setkat s různými typy ořechu:
  • Americký ořech
  • Evropský ořech
  • a další méně známé druhy
Materiál masivní ořech - bez povrchové úpravy

Vlastnosti ořechového dřeva

Všechny druhy ořechového dřeva mají výraznou kresbu. Například u ořechu evropského se můžeme setkat, stejně jako u dubu, s takzvanou bělí a jádrem. Světlý pruh neboli běl vede podél kůry. Ten poté přechází do tmavé jádrové části. Běl nemá žádný vliv na kvalitu materiálu, jen to může být nežádoucí z estetického hlediska, protože rozdíl barev je opravdu velmi výrazný, a tak někdy dochází k odstranění světlé části a využití pouze jádrového tmavého dřeva. Ořechové dřevo je pórovité, stejně jako dub. U vzrostlých stromů ořechu se často setkáváme se dutým vnitřkem kmene, což má negativní vliv na jeho budoucí zpracování a celkovou výtěžnost.
 
Ořech evropský kombinace masivní materiál - dýhovaná deska ořech - běl a jádrové dřevo

Jak opracovat ořechové dřevo

Ořechové dřevo se opracovává podobně jako dřevo dubové. S ostrými nástroji velmi dobře. Hobliny a piliny, které vznikají při opracování dřeva, mají krásnou tmavě hnědou barvu, a to v případě opracování jádrového dřeva. Ořech se při opracování jen minimálně štípe a dobře se hobluje, frézuje a brousí.

Pro povrchovou úpravu ořechu lze zvolit oleje i vosky, případně laky (ať už polyuretanové či vodouředitelné). Tím  krásně zvýrazníte texturu tohoto masivního dřeva.

Co se z ořechového dřeva vyrábí

Masivní dřevo ořechu je velmi drahé a také hůře dostupné. Cena ořechového dřeva se v roce 2022 pohybuje mezi 60 až 80 tisíci Korun za jeden kubík. Jelikož v našich podmínkách kmeny ořechů nedorůstají takových průměrů, tak se i těžko z tohoto materiálu vybírají jednotlivé kusy pro výrobu nábytku.
Z masivního ořechu se vyrábí například jídelní stoly, kde vrchní deska je často z dýhované dřevotřískové nebo MDF desky a podnoží je vyrobeno z masivního ořechu kvůli pevnosti. Dále se z ořechu vyrábějí jídelní židle, dřevěná masivní ořechová schodiště, ořechové komody, postele, konferenční stolky, ale i různé drobnosti jako prkénka, tácy a podobně.
 
Masivní ořechové dřevěné schodiště - ořech evropský
 
Masivní ořech se také používá k soustružení dřeva na různé prvky jako jsou úchytky, schodišťové prvky zábradlí, ale také misky . Častěji se však pro výrobu používají dýhované desky ořechové než dřevo masivní.
 
Masivní ořech - řez čelem stromu

Zajímavost na závěr - vyrobte si kvalitní mořidlo

Víte, že si doma můžete jednoduše vyrobit mořidlo? Určitě jste již zažili, když vám na podzim při sběru ořechů zůstaly zatřísněné ruce od slupek. Pokud použijete tyto zelené slupky ořechů a necháte je přes noc louhovat v osolené vodě, pustí slupky v sobě obsažené hnědé barvivo. Druhý den směs vaříte - čím déle, tím bude barva sytější a konzistence hustší. A právě takto získáte mořidlo, kterým můžete přibarvit do odstínu ořechu jiné světlé dřeviny. Můžete jím povrchově upravit masivní dřevo i dřevotřískové desky dýhované. Je to opravdu velice kvalitní produkt pro obarvení nábytku.
 
Výše uvedené informace by vám měly stačit ke správnému rozhodnutí při výběru materiálů. V případě dalších dotazů se na nás můžete obrátit dole v chatu :-)
 
Autor odpovědi: Michal Starý
 Michal Starý
 

Zobrazit všechny popisky materiálů v našem slovníku pojmů

Nábytek za outletové ceny_blog2