+420 733 500 167 OBJEDNÁVKA po telefonu: Po - Ne 7 - 20

Jak nalakovat jídelní stůl z masivu nebo dýhy

Jak zrenovovat starý stůl? Nebo čím natřít nový jídelní stůl? To jsou otázky, které vám zodpovíme z pohledu odborníka na povrchovou úpravu. Pokud se rozhodnete opravit povrchovou úpravu jídelního stolu, je nejprve potřeba se na to pořádně přichystat, nakoupit potřebné věci a vyčlenit si prostor, kde budete opravu provádět, protože při broušení a nátěru vzniká spoustu nečistot i zápachu. Nejdříve si povíme, jak správně připravit podklad, aby se nám povrchová úprava co nejsnadněji dělala a aby konečný výsledek byl co nejlepší a to i přesto, že budete nátěr provádět doma a ne v lakovně. Následně vysvětlíme, jakou povrchovou úpravu zvolit a jak postupovat při jejím nanášení.

Příprava stolové desky před povrchovou úpravou

Broušení stolové desky za pomocí excentrické brusky
 
Původní nátěr na desce i hranách stolu je potřeba odstranit. K odstranění nátěrů je zapotřebí ideálně excentrické brusky, pásové brusky nebo i jakékoliv jiné brusky, která velmi pomůže původní barvu odstranit. Nejprve k broušení použijte brusný papír zrnitosti 80. V extrémních případech, kdy vrstva nátěru je opravdu velká nebo velmi odolná, můžete použít i zrnitost 60, avšak s velkou obezřetností, jelikož tato zrnitost již velmi rychle odebírá materiál a zároveň zanechává po sobě drobné škrábance, které se pak velmi špatně následným broušením odstraňují. Povrch bruste stejnoměrně v celé jeho ploše a dejte pozor, abyste bruskou nepřejížděli zbytečně do krajů, aby nedošlo k probroušení povrchu právě u těchto krajů. Nezastavujte na místě, pořád s bruskou pohybujte a případná krytická poškození vybrušujte do ztracena. Pokud brousíte dýhu, musíte postupovat opravdu opatrně, aby nedošlo k jejímu probroušení až na podkladovou desku - kdy by takové poškození nebylo již opravitelné! Pokud budete brousit masivní desku, tak ta snese mnohem více opakování broušení do jednoho místa. U běžné tloušťky dýhy platí takové nepsané pravidlo, že jedno místo snese maximálně tři důkladné přejetí bruskou, pak už je riziko probroušení přiliš vysoké.
 
Navlhčení stolové desky mezi broušením
 
Po odstranění původního nátěru brusným papírem zrnitosti 80 je dobré povrch lehce navlhčit vodou a nechat uschnout a následně přebrousit papírem zrnitosti 150. Tím dosáhnete absolutně precizní přípravy před samotnou povrchovou úpravou. Stejným způsobem jako v ploše postupujte i u hran. Nezapomeňte lehce strnout i hranky, tak aby byl stůl na omak krásně zaoblený. Po broušení ploch a hran vám totiž vznikne tato hranka velmi ostrá a mohli byste se o ni říznout a navíc by na této hrance byla jen velmi slabá vrstva povrchové úpravy, a tak by vám vzniklo kritické místo pro vniknutí vlhkosti do dřeva.
Pokud zjistíte v ploše nějaké hlubší poškození, tak ho do hloubky nebruste - vznikl by vám ďolík, který by se pak promítnul i do povrchové úpravy. Můžete využít tmel na dřevo - vždy použijte malinko tmavší než je obroušená deska, jelikož nová povrchová úprava bude postupně stárnout a po čase by vám tak na desce vznikly světlé flíčky po tmelení oproti okolní desce. Nebo smíchejte piliny z broušení s lepidlem a tím vytmelte vzniklé prohlubně. Tento způsob použijte pouze v případě, že desku nebudete mořit, jinak by vám tento tmel zanechával světlé fleky v moření. Tmel po zaschnutí přebruste stejně jako stolovou desku. Jeden tip: při tmelení si nenechávejte zbytečnou kupičku tmelu, a to hlavně u měkkych dřevin a to proto, že tmel je tvrdší než okolní podklad a tmel by se vám špatně zbrušoval do roviny, to raději poškozené místo vytmelte vícekrát.

Povrchová úprava stolové desky

Když už tedy máte povrch připravený, je potřeba zvolit správnou povrchovou úpravu. Podklad můžete nechat bezbarvý nebo můžete použít mořidlo pro probarvení podkladu dle požadavků, ať už vodou ředitelné nebo rozpouštědlové. Jeden tip: vodouředitelné mořidlo je vhodné na velké plochy, ale pozor na různou nasákavost podkladu. Naopak rozpouštědlové mořidlo je vhodné na menší plochy, pokud do něj nepoužijete zpomalovač odpařování. Zde však dojde k rovnoměrnému probarvení podkladu, konečná volba mořidla tak už bude na vás. Následně již můžete začít nanášet jednotlivé ochranné vrstvy, ať už olej, vosk nebo lak.
 
Lakovaná stolová deska 20 stupeň lesku
  • Lak

Pokud zvolíte lak, vybírejte vždy takový, který je odolný vůči poškození a navíc při vzniku případného vrypu či jiného poškození nezanechává bílou čáru ale zůstane stále průhledný. Můžeme o něm mluvit jako o laku na stolové pláty (desky stolů). Postup lakování dodržte dle technického návodu.
 
broušení laku mezi vrstvama
 
Všeobecně platí, že lak je vhodné nanášet v několika vrstvách a po zaschnutí a vytvrdnutí jednotlivých vrstev je nutné po každé vrstvě lak přebrousit brusným papírem zrnitosti 240, tak aby došlo k vyhlazení povrchu před další vrstvou (mimo té poslední konečné). Tím docílíte dokonale hladkého povrchu. Prach z broušení vždy odstraňte před dalším nátěrem.
 
Nátěr jídelního stolu vodouředitelným lakem
 
Lak můžete nanášet za pomocí štětce či válečků, ale nejkvalitnější povrchové úpravy dosáhnete stříkáním pistolí. Na stolové desky je ideální nanést 3 vrstvy laku, tím docílíte kvalitního hladkého povrchu.
 
Nátěr stolové desky lakem za pomocí válečku
 
Povrchová úprava stolové desky za pomocí stříkací pistole
 
Pro povrchovou úpravu můžete zvolit vodouředitelný nátěr nebo třeba polyuretanové laky. U vodouředitelných laků počítejte s pomalejším schnutím a větším rizikem spadu nečistot do nalakované plochy a zároveň s nižší odolností povrchu. V případě laku polyuretanového dosáhnete vyšší kvality povrchu a rychlého schnutí jednotlivých vrstev. Při výběru laku dejte pozor na jeho lesk, který je u profesionálních barev označován číselnou stupnici. Například 10% lesku je matný povrch, na kterém nevidíte nanesenou povrchovou úpravu. 20% lesku je nejběžnější odlesk, kde již vrstva laku je viditelná, ale povrch je jen mírně lesklý. U 40% lesku je vrstva laku i jeho lesku velmi patrná. Samozřejmě výše lesku dále pokračuje, ale v domácích podmínkách bych nedoporučoval dělat nátěr s takto vysokým leskem, jelikož by již v povrchové úpravě byly vidět nečistoty a je lépe lesklé laky svěřit profesionálům v lakovně. Mezi kvalitní výrobce laku patří značka Sayerlack, Adler atd.
  • Olej

Pro povrchovou úpravu můžete také použít olej , kde je též ideální se řídit technickým listem, a to včetně přípravy povrchu broušením, kde se většinou nedoporučuje brousit povrch tolik do jemna jako u přípravy pro lak. Jinak zase všeobecně platí, že se většinou nanáší dvě vrstvy vrchního nátěru, který se nechá vpít do podkladů a přebytečný olej se po cca 15 minutách otře bavlněným bezbarvým hadrem. Olej lze nanášet např. za pomocí kvalitního štětce. Takto se postupuje u všech vrstev a tím se dosáhne rovnoměrně lesklého či matného povrchu dle typu oleje. Mezi jednotlivými vrstvami doporučujeme přebroušení jemnou brusnou houbou.. Pro domácí použití je olej snazší nátěrovou hmotou, jelikož se s ním lépe pracuje než s lakem. Mezi kvalitní oleje patří např. značka Osmo a velmi dobré zkušenosti máme i se značkou HG.
 

Stolová deska - před renovací - patrné fleky po vodě a opotřebení nátěru v namáhaných místech

Stolová deska - před renovací

Stolová deska po renovaci 2x nátěr - Olej OSMO top 3058 bezbarvý mat

Stolová deska po renovaci - Olej OSMO Top 3058 bezbarvý mat

Ukázka desky jídelního stolu - vodouředitelné mořidlo + olej osmo

Deska jídelního stolu mořidlo a olej
 
 
Na závěr nezbývá než popřát hodně štestí při opravě či nové povrchové úpravě stolu, ať se dílo podaří dle vašich představ. V případě dalších dotazů se na nás můžete obrátit dole v chatu :-), rádi vám poradíme
 
Autor článku: Michal Starý
 Michal Starý