+420 733 500 167 OBJEDNÁVKA po telefonu: Po - Ne 7 - 20

20. 7. - 10. 8. 2024 odesíláme pouze 2x týdně, otevřeno jen po dohodě. Více v sekci Jak nakupovat

Jak vyrobit jídelní stůl svépomocí - podrobný návod

Pokud jste se rozhodli, že si jídelní stůl vyrobíte doma, tak jste zde na správné na adrese - detailně vám popíšeme, jak vyrobit stůl svépomocí. Dostanete od nás kompletní informace včetně návodu na výrobu i na povrchovou úpravu.

Výroba jednoduchého jídelního stolu z lamina, masivu i dýhy

Na začátku je třeba vědět, zda chcete vyrobit obyčejný jídelní stůl z lamino desky se 4 nohami nebo si s tím chcete dát více práce a vyrobit stůl, který bude z masivního či dýhovaného materiálu s povrchovou úpravou. Zde je však potřeba počítat s větší časovou náročností a alespoň částečnými kutilskými dovednostmi. Pokud toužíte vyrobit si svépomocí doma rozkládací jídelní stůl, znamená to již poměrně vysoké znalosti truhlářského řemesla a na to se podíváme v některém z příštích článků.

Jak vyrobit jídelní stůl

Jednoduchý jídelní stůl z lamina

Určitě jste si všimli, že při hledání jídelního stolu narážíte na své specifické požadavky co se týče rozměrů. Každá místnost si zaslouží jinou velikost stolu a ne vždy vám běžní dodavatelé či výrobci jsou schopni nabídnout nějaký ten atypický rozměr jídelního stolu. V tuto chvíli na řadu přichází možnost si vyrobit stůl svépomocí. V případě použití lamina vám stačí znát požadovaný rozměr stolové desky a v nejbližší truhlárně (stolárně) si necháte uříznout a olepit ABS hranou desku, která bude sloužit jako deska stolová. Pokud zavítáte do hobbymarketu (Hornbach, OBI, Baumax), počítejte s vyšší cenou. Velkou výhodou je, že tímto způsobem docílíte ideální velikosti stolu přímo pro své požadavky a potřeby

Výroba jídelního stolu z lamina svépomocí

  • Tloušťka stolové desky

V tento moment máte ještě dvě možnosti, a to zda vám stačí deska o tloušťce 18 mm nebo zvolíte dvojitou tloušťku, tedy 36 mm. Druhá zmíněná deska je o něco vhodnější, protože u ní nebude docházet k prohýbání a celkově lze říci, že taková deska bude mít i delší životnost. Z naší zkušenosti můžeme doporučit, aby zesílení stolové desky (z 18 na 36 mm) bylo provedeno v celé její ploše a ne jenom úzkými pruhy v přední části hrany, a to z toho důvodu, že desku budete následně opatřovat dřevěnými nebo kovovými nohami a ty budou mít podstatně vyšší pevnost v silnějším materiálu. Určitě při zadávání požadavku dbejte na lamino, které vykazuje vyšší odolnost. Můžeme doporučit například značku Egger.

  • Hrany stolové desky

Každopádně v dnešní době trvejte na tom, aby ABS hrana ideálně o tloušťce 2 mm byla přilepena polyuratenovým lepidlem (ne každý výrobce to nabízí), což vám zaručí voděodolnost spoje mezi hranou a deskou. Oceníte to v případě vylití vody, polévky a jiných tekutin, protože nedojde k nabobtnání dřevotřísky, která se nachází pod finálním povrchem desky.

U stolu, který není rozkládací, není nutné používat kolem dokola celé hrany lub. Pokud nevíte, co je lub, tak vysvětlím - jedná se o úzkou cca 5 cm a více širokou lištu, která je umístěna ze spodní strany stolu a má za úkol:

  • zakrýt systém připevnění stolové nohy ke spodní části desky
  • zakrýt kování rozkládacího stolu, tak aby kovová konstrukce tohoto mechanismu nebyla vidět
  • také může sloužit k připevnění noh ke stolové desce a to tak, že luby jsou nejprve za pomoci vrutů a kolíků přišroubovány případně přilepeny ke spodní části stolové desky, jejich délka se však v rozích nepotká a zůstane tak volný prostor, do kterého se stolová noha zasune a za pomoci dřevěného špalíku uvnitř lubu a metrických šroubů se připevní ke konstrukci stolu. Tyto šrouby se šroubují do hrany stolových noh, kde jsou vytvořeny dva otvory s metrickými zápustnými matkami.
  • Nohy ke stolové desce

Teď si řekneme, jak upevnit nohy u stolu. Spojit nohy ke stole je velmi jednoduché. Nohy můžete zakoupit v hobbymarketech, obchodech pro řemeslníky, ale poměrně širokou nabídku najdete i na našem eshopu. Nohy se většinou připevňují za pomoci plochy v její vrchní části nebo přídavných kovových plocháčů s otvory zespodu do stolové desky. Tento spoj desky a nohy lze provést dvěma způsoby, a to buď vruty (méně trvalý spoj), nebo lépe zavrtacími matkami se závitem a metrickým šroubem. Nemusíte mít strach, že to nezvládnete, když místo jednoduchých vrutů zvolíte raději matky a šrouby - toto provedení spoje je celkem jednoduché: Na základě volby tloušťky matek a šroubů stačí vyvrtat díru 8 nebo 10 mm do plochy desky a následně zápustné matky za pomoci imbusového klíče našroubujete. Pak již můžete spojit nohy s deskou a veřte, že tento spoj je takřka nezničitelný. Tím máte stůl vyrobený a můžete jej ihned začít využívat.

Výše uvedené informace jsou vhodné jak pro čtvercový či obdélníkový tvar desky, ale i pro desku kulatou a oválnou. Jen mějte na mysli, že kulatou a oválnou desku již musíte pořídit pouze stolaře (truhláře) nikoliv v hobbymarketu. Jen u kulatého stolu je vhodnější zvolit podstavec pod jídelní stůl v provedení jedné nohy (ne 4 samostatné). Pak nejste limitovaní, jak se u stolu rozesadíte a nemusíte se bát, že by vám nohy bránily v pohodlném sezení.

Stolové desky, desky pro stolky - skladem

Jídelní stůl z masivu a dýhy

Nyní se podíváme na o něco složitější postup při výrobě stolové desky z masivního a dýhovaného materiálu. V podstatě se dá z velké části vycházet z výše popsaného postupu výroby stolu z lamina. Jsou zde však určité odlišnosti, na které se postupně podíváme a zkusíme si je podrobně vysvětlit.

Výběr materiálu pro výrobu stolu patří mezi klíčové prvky

Pokud zvolíte desku z masivního materiálu, můžete pro jeho výrobu použít například masivní spárovku, která je dostupná za rozumné peníze v obchodech jako je Dřevotrust, Demos, Jafholz nebo můžete využít služeb hobbymarketů (Obi, Baumax,). Je zde potřeba počítat s tím, že tyto spárovky vám zde ale nenaformátují na přesné rozměry a budete odkázáni na služby truhláře nebo si je budete muset uříznout sami. V případě masivní desky určitě volte tloušťku větší než 30 mm. U stolové desky ze spárovky vám oproti lamino desce odpadá olepování hran. Hrany u této desky je nutné důkladně zaoblit a obrousit a to včetně plochy stolové desky, tak abyste ji připravili pro kvalitní povrchovou úpravu. Více o povrchové úpravě se dozvíte v našem článku Jak natřít stolovou desku, kde popisujeme, jak nalakovat, naolejovat či navoskovat stůl. Velmi dobré zkušenosti máme s osmo olejem. Myslete také na to, že spárovka je masivní živý materiál, který dlouhodobě (několik let) stále pracuje. Více si můžete přečíst v našem slovníku pojmů, kde se dozvíte všechny detaily. Jakmile již máte takto připravenou a obroušenou a případně i povrchově upravenou desku, můžete využít předchozích rad zmíněných výše u lamino desek, které vás provedou všemi možnostmi připevnění stolových nohou.

Všechny hrany jídelního stolu včetně noh musí být zaoblené

Deska dýhovaná je oproti masivní podstatně tvarově stálejší, avšak počítejte s tím, že ji budete navíc oproti masivní desce muset  nechat olepit dýhovanou hranou pomocí poyluretanového lepidla. Vše o dýhovaných deskách se dozvíte v našem slovníku pojmů. Je zde kladen velký důraz na kvalitu provedení povrchové úpravy, tak aby se do dýhované stolové desky nedostala žádná vlhkost, která by vás v následujících letech mohla velmi potrápit (a to i ze spodní strany). Systém připevnění noh je stejný jako u masivu a lamina popsaný výše v tomto článku.

Důležitá je kvalitní povrchová úprava

Na co si dát pozor

  • Zabraňte poškození podlahy

Na samý závěr bychom vám rádi dali ještě pár praktických rad, které vám pomohou prodloužit životnost jídelního stolu. Stolové nohy ze spodní části opatřete kluzáky (plastové nebo textilní), aby nedošlo k poškrábání podlahy. Ze zkušenosti můžeme doporučit, že nejlepším řešením je kluzák, který můžete připevnit k noze za pomoci vrutu. Takový vydrží nejdéle a nestane se vám, že by odpadl.

  • Dejte pozor na vlhkost

U stolu z masivu či dýhy a vlastně i z lamino desky nikdy nenechávejte dlouho vylitou jakoukoliv tekutinu na ploše stolu. I sebelepší a sebekvalitnější povrchová úprava po nějaké době vlhkost propustí pod povrchovou úpravu a dojde často k nevratnému poškození desky. Pokud se přesto něco podobného stane, mrkněte se na náš článek, jak opravit stolovou desku nebo jak opravit dřevěný stůl.

  • Teplo a UV záření dokáže stůl velmi poškodit

Dalším z častých případů poškození masivních a dýhovaných stolových desek je vlivem působení tepla (od svíček či horkých hrnců), kdy takto postižené místo ztmavne. Vždy tak používejte podložky, které zabrání kontaktu horkých předmětů s deskou. Opačná situace nastane, pokud máte delší dobu (stačí i pár dní) na jednom místě položené prostírání, dochucovací sadu nebo vázu s květinou, tak vlivem působení UV záření zůstanou na stolové desce světlé fleky oproti místům, která nebyla zakryta. Čím více na stůl skrz okno svítí slunce, tím dříve k takovému poškození dojde.

  • Stůl umístěte pouze do vhodného prostředí

Možná ne moc často zmiňovaným způsobem, jak si poškodit jídelní stůl je ten, že ho umístíte do exteriéru. Stoly interiérové nejsou vhodné na použití venku, a to i přesto, že by se jednalo o kryté venkovní sezení. Vlivem vlhkosti dojde k narušení tvarové stálosti. A pokud pak ještě navíc střídáte u jednoho stolu interiér a exteriér, bude docházet ke zvýraznění jednotlivých spojů materiálu. Pokud se rozhodnete pro masivní jídelní stůl, berte ohled na interiérové prostředí, ve kterém bude stůl použit. Dbejte, aby nedocházelo k výkyvům teploty ani vlhkosti, opět z důvodu jeho tvarové stálosti.

Návodem pro výrobu jídelního stolu svépomocí to zdaleka nekončí - tak, abyste měli před nákupem 100% informací a na jejich základě se rozhodovali, doporučujeme pokračovat ve čtení dalších článků o stolech, židlích a stoličkách, kde se dozvíte vše potřebné ještě před samotným nákupem nebo výrobou. 

Ostatní články o jídelních stolech, které vám pomůžou s výběrem

Výše uvedené informace by vám měly stačit ke správnému výběru jídelního stolu. V případě dalších dotazů se na nás můžete obrátit dole v chatu :-)

Pokud je vám vše jasné, utíkejte vybírat!